User Tools

Site Tools


cache_pl
Advertisement

Co to jest pamięć podręczna cache i do czego służy?

Co to jest?

Mówiąc najprościej jest to miejsce na Twoim komputerze, w którym przechowywane są informacje pozwalające ładować się rzeczom szybciej, niż gdyby miały zostać pobrane na nowo z serwera. Dokładniej:

W inżynierii komputerowej termin “cache” (wymawiany /ˈkæʃ/ kash w USA i Wielkiej Brytanii, /keɪʃ/ kaysh w Australii i Nowej Zelandii oraz “kesz” w Polsce) jest elementem transparentnie przechowującym dane, przez co wszelkie odwołania się do nich w przyszłości będą wykonywane szybciej. dane przechowywane w takiej pamięci podręcznej mogą mieć postać przeliczonych wcześniej lub zduplikowanych wartości przechowywanych oryginalnie w innym miejscu. Jeśli potrzebne w danym momencie informacje znajdują się w cache (“cache hit”) to żądanie może zostać po prostu odczytane z cache, co jest stosunkowo szybsze. W innym wypadku (“cache miss”) dane muszą zostać przeliczone ponownie lub pobrane z oryginalnej lokalizacji, co jest zazwyczaj wolniejsze. A zatem im więcej odwołań potrafi być obsłużonych przez pamięć cache, tym większa jest ogólna wydajność całego systemu. 1)

Powszechnie uważa się, że czyszczenie pamięci podręcznej cache może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów. Mimo tego, że nie zalecamy tego robić chyba, że naprawdę nie ma innego wyjścia i wszystkie inne sposoby zawiodły.

Rozmiar cache

Wielokrotnie bywamy pytani na jaki rozmiar ustawić pamięć cache; najprostsza odpowiedź to “największy oferowany przez przeglądarkę, jeśli masz tyle wolnego miejsca na dysku twardym swojego komputera”. W Firestormie rozmiar cache może zostać zwiększony do 10,240 MB (10 GB). W Phoenixie maksimum to 1024. Znamy sposób na zwiększenie tych limitów bardziej, ale wymaga to dodatkowego oprogramowania i sprzętu. Jeśli jesteś zainteresowany/a zerknij tutaj: Squid Proxy Cache

Czyszczenie cache: za i przeciw

Bądź dociekliwy/a dlaczego i kiedy masz czyścić pamięć podręczną. Czyszczenie cache nie naprawia wszystkiego. W zasadzie to nie naprawia nawet ułamka liczby problemów uważanych za naprawialne dzięki temu procesowi. Niepotrzebne czyszczenie ma też swoje minusy, takie jak wolniejsze początkowe czasy rezzowania i nadmiarowo wykorzystywana przepustowość, które mogą spowodować lag samego symulatora. “Wyczyść swoje cache” jest czymś, co zalecamy TYLKO wtedy, gdy problem wygląda na odnoszący się do pamięci podręcznej: do tekstur lub, czasami, do inwentarza Twoich przedmiotów - Szafy. Pełne cache jest prawie zawsze lepsze, niż puste. Poniżej podstawowa lista “za czyszczeniem”:

Kiedy czyścić pamięć podręczną:
  • Gdy tekstury nie rezzują się właściwie możesz wyczyścić cache tekstur.
  • Gdy Twoja Szafa nie ładuje się w całości możesz wyczyścić cache przedmiotów.
  • Gdy przełączysz sposób pobierania tekstur w swojej Przeglądarce (przez HTTP lub nie), to cache tekstur musi zostać opróżnione.
  • Czyszczenie cache jest częścią procesu “czystej instalacji” dla Phoenixa i Firestorma.

Często tylko część Twojej pamięci podręcznej musi być czyszczona. Zawsze możesz wyczyścić swoje cache klikając na odpowiedni przycisk w Ustawieniach, ale nie jest niczym trudnym usunąć część pamięci podręcznej ręcznie. Możesz znaleźć folder swojego cache w Ustawieniach, a następnie w zakładce Sieć i Cache w Firestormie lub Sieć i Foldery w Phoenixie. Kliknij na przycisk “Otwórz” znajdujący się obok ścieżki do Twojego cache. zobaczysz kilka plików kończących się na .inv.gz – to są pliki cache przedmiotów z Szafy – i folder zawierający cache tekstur. Więcej informacji tutaj dla Phoenixa i tutaj dla Firestorma.

Kiedy NIE czyścić pamięci podręcznej:

NIE czyść cache w sposób rutynowy, ot tak po prostu, co jakiś czas. Jeśli nie ma błędów w samym cache, to nie przyniesie to żadnych korzyści.

Nie czyść pamięci cache w przypadku problemów, jakie nie są z nią związane. Czyszczenie NIE pomoże z:

  • Problemami z teleportacją
  • Ładowaniem tekstur/dźwięków/modeli itd. na serwer
  • Problemami z poruszaniem się i komunikacją
  • Większością problemów związanych z lagami
  • Większością awarii
  • Zdecydowaną większością awarii w prerenderowaniu (bake'owaniu)

Są pewne wyjątki (np. awarie związane z teksturami), ale w większości przypadków przyczyny leżą gdzie indziej i czyszczenie cache nie musi być pierwszym krokiem w rozwiązywaniu problemu. Powyższa lista nie jest w żadnym razie wyczerpująca; jej zadaniem jest pokazać jak wiele powszechnych problemów jest kompletnie niezwiązanych (lub związanych tylko okazjonalnie) z pamięcią podręczną cache.

cache_pl.txt · Last modified: 2012/03/11 20:53 by panterapolnocy