Często ludzie chcą wiedzieć, czy pobrana przez nich Przeglądarka jest bezpieczna. W przeszłości pewne przeglądarki pochodzące ze źródeł trzecich zawierały niepożądane funkcje, malware lub funkcjonalność, jaka łamała warunki użytkowania Linden Lab. Jak użytkownik może wobec tego stwierdzić, że Przeglądarka jakiej używa jest bezpieczna?

Poniżej znajduje się lista prostych środków ostrożności w formie pytań, jakie należy sobie zadań. Jeśli sobie na nie odpowiesz po kolei uzyskasz dokładną odpowiedź na to, czy Twoja Przeglądarka jest bezpieczna w stosunku do innych podobnych oprogramowań.

1. Zweryfikuj instalator

 • Upewnij się, że pobrany instalator pochodzi prosto ze strony Projektu. Nie daj się skusić na linki podane w innych miejscach! Jeśli dostaniesz link do pobrania poprzez wiadomość IM, czat grupowy lub email - nie używaj ich, nawet jeśli pochodzą od znajomego. Zamiast tego udaj się na stronę Projektu i użyj linków tam się znajdujących. Przestrzeganie tej wskazówki uchroni Cię przed trojanami i złośliwymi instalatorami udającymi pełnoprawne Przeglądarki.
 • Zweryfikuj, czy instalator nie jest zmodyfikowany. Jeśli używać Windows idealną jest sytuacja, gdy instalator jest podpisany cyfrowo. Sprawdzisz to klikając na pliku prawym klawiszem myszki i wybierając Właściwości. Poszukaj karty “Podpisy cyfrowe” i sprawdź, czy organizacja zgadza się z Przeglądarką. Jeśli posiadasz inny system operacyjny lub instalator nie jest podpisany cyfrowo, to należy porównać sygnaturę MD5 instalatora z tą, jaka widnieje na stronie pobierania Przeglądarki. Więcej informacji o tym, jak zweryfikować sygnaturę MD5 znajdziesz tutaj: weryfikacja sygnatur MD5

2. Sprawdź autorów

 • Czy Projekt widnieje na liście zweryfikowanych przeglądarek firm trzecich Linden Lab (Third Party Viewer Directory, TPVD)? Sprawdzenie, czy Przeglądarka jest na liście zweryfikowanych przeglądarek firm trzecich Linden Lab (http://wiki.secondlife.com/wiki/Third_Party_Viewer_Directory) jest świetnym sposobem na zdobycie nieco zaufania do ogólnego bezpieczeństwa Przeglądarki. Jeśli przeglądarka widnieje na tej liście znaczy to, że autorzy wysłali informacje prawne o sobie do Linden Lab. Oznacza to również, że autorzy posiadają dobrą reputację z Linden Lab. Najważniejsze jednak to to, że uważa się Przeglądarkę za spełniającą politykę przeglądarek firm trzecich Linden Lab. Linden Lab sprawdza wszystkie zgłoszone pogwałcenia tej polityki i usuwa z tego katalogu wszystkie Przeglądarki, które nie są z nią zgodne.
 • Czy łatwo jest sprawdzić, kim są programiści? Przeglądarka, której można zaufać posiada wyeksponowaną w publicznym miejscu listę programistów, takim jak strona główna Projektu czy sekcja podziękowań w Przeglądarce. Jeśli nie możesz sprawdzić kim są autorzy, to może to być powodem do niepokoju.
 • Czy łatwo jest skontaktować się z programistami? Godna zaufania Przeglądarka zapewnia mechanizm publicznego kontaktu z autorami, aby móc zadawać im pytania lub prosić o wsparcie.
 • Jaką historię mają programiści w Second Life lub na innych Gridach? Programiści Przeglądarek zazwyczaj nie są kompletnie nieznanymi osobami. Większość z nich ma za sobą jakąś aktywność, mniejszą lub większą, w wirtualnych światach, zanim decyduje się przystąpić do programowania. Patrząc w jakich innych projektach byli zaangażowani i jakie były ich role w tych projektach można uzyskać wgląd w relatywne bezpieczeństwo ich prac przy najnowszych Przeglądarkach. Jeśli deweloper jest bez znanej historii, to być może stara się ukryć swoją przeszłość.
 • Jak długo Projekt jest aktywny? Im dłużej Projekt jest aktywny, tym bardziej jest godny zaufania. Złe Przeglądarki nie istnieją długo.

3. Sprawdź, co się dzieje w Projekcie

 • Czy Projekt udostępnia kody źródłowe? Przeglądarka udostępniająca swoje kody źródłowe w łatwo dostępnym, publicznym repozytorium jest łatwiejsza do skontrolowania (i przez to bardziej godna zaufania) niż ta, która tego nie robi.
 • Czy Projekt udostępnia historię swojego rozwoju? Jeśli Projekt ma swoje repozytorium, to sprawdź czy oferuje ono wszystkie pojedyncze zmiany (wiadomości lub tytuły) od czasu, gdy Przeglądarka zaczęła być modyfikowana z oryginalnych źródeł Linden Lab. Najbardziej renomowane Przeglądarki pozwalają na podejrzenie pełnej linii czasu zmian bez ukrywania lub utrudniania czytania historii czy łączenia jej w wielkie bloki tekstu po publikacji każdej nowej wersji.
 • Czy źródło Projektu jest dobrze opisane komentarzami? Jeśli Projekt posiada repozytorium, to sprawdź czy wiadomości i komentarze nie zawierają nazbyt frywolnych wypowiedzi. Im więcej uwagi autorzy poświęcają komentarzom, tym większa jest szansa, że i sam kod będzie działać sprawniej.
 • Czy źródło Przeglądarki dobrze uznaje autorstwo innych osób? Przeglądarka z reputacją będzie listować wszystkie osoby, które wniosły jakiś wkład w jej rozwój. Powinni oni być przynajmniej wymienieni w sekcji Pomoc → O Przeglądarce, a dodatkowo powinny być nadmienione w kodzie źródłowym lub w wiadomości na repozytorium. Jeśli Przeglądarka umyślnie nie uznaje autorstwa kodu innych osób lub czerpie z niego pomimo zgłoszeń, to nie powinno się jej ufać.
 • Czy Projekt licencjonuje swój kod na takich samych zasadach, jak Linden Lab kod swojego snowstorma? Linden Lab udostępnia kod swojej przeglądarki na licencji LGPL (Lesser General Public License). Najbardziej renomowane Przeglądarki używają tej samej licencji, aby ułatwić wymianę kodu pomiędzy programistami w społeczności. Jeśli Przeglądarka wybrała inną licencję, to może to być znakiem nieprzyjaznych intencji wobec społeczności programistycznej lub/oraz powodować niezgodności.

4. Sprawdź czy Projekt zwraca uwagę na wspólnotę

 • Czy Projekt regularnie spotyka się z Linden Lab lub/oraz właścicielami innych Gridów? Przeglądarki najbardziej godne zaufania mają nieprzerwane relacje z właścicielami głównych Gridów. Reprezentują się oni na spotkaniach i odpowiadają w odpowiednich kanałach przedstawicielom Gridów. Im więcej zespół Przeglądarki dowodzi, że jest świadomy współzależności z właścicielami Gridów, tym bezpieczniejsza jest prawdopodobnie jego Przeglądarka.
 • Czy Projekt dysponuje jakąś metodą śledzenia i odpowiadania na prośby pomocy i zgłaszane błędy użytkowników? Im bardziej Projekt Przeglądarki wspomaga swoich użytkowników, tym bardziej jest odpowiedzialny.

5. Oprogramowanie antywirusowe wywołujące problemy

Oprogramowanie antywirusowe może nie być zbyt pomocne w określeniu, czy Przeglądarka jest bezpieczna, czy nie. Powszechnym dla antywirusów jest nieprawidłowe oznaczanie nawet oficjalnej Przeglądarki świata Second Life jako potencjalne zagrożenie. Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z autorami lub grupą wsparcia danej Przeglądarki.

Nie jest zalecane, aby wyłączać program antywirusowy kompletnie, ale zamiast tego można dodać określone pliki Przeglądarki do białej listy antywirusa, jeśli generowane są fałszywe alarmy.

6. Wnioski

Jeśli zadasz sobie powyższe pytania i zastosujesz poradę dla swojej Przeglądarki, to osiągniesz dobry poziom rozeznania w jej bezpieczeństwie.

Radosnego przeglądania!

 • is_my_viewer_safe_pl.txt
 • Last modified: 2012/03/11 16:41
 • by panterapolnocy