Ludzie często używają tego terminu, ale zazwyczaj nie do końca rozumieją co on oznacza lub jak z nim postąpić. Niektóre z proponowanych rzeczy mających zmniejszyć opóźnienia mają niewielki lub żaden wpływ na działanie przeglądarki.

Przede wszystkim słowo “lag” w zasadzie dotyczy 3 odmiennych spraw i bardzo ważne jest, aby prawidłowo je rozróżniać. Większość metod redukcji lagów zajmuje się tylko jednym z tych 3 aspektów.

Możesz użyć miernika lagów aby sprawdzić, który z nich właśnie Cię dotyka. Bardziej szczegółowe informacje są dostępne w Statystykach, które są dostępne za pomocą skrótu klawiszowego Shift-Ctrl-1.

Lag sieciowy

Występuje wtedy, gdy masz problemy z połączeniem, gdzieś pomiędzy Twoim komputerem, a serwerami Linden Lab. Zazwyczaj może być zaobserwowany, gdy pojawia się większa strata pakietów. Naciśnij Shift-Ctrl-1 (lub Widok → Statystyki) i zobacz na górę, na stratę pakietów; idealnie ta wartość powinna wskazywać 0%; jeśli nie jest - masz problem z połączeniem i tracisz dane. Sprawdź też ping do symulatora w tym miejscu. Dobrze by było, aby wskazywał poniżej 200.

Symptomy złego połączenie to na przykład (ale nie tylko):

 • nieudane rezzowanie tekstur lub awatara.
 • informacje o obiektach nie wyświetlają się w chmurkach pomocy
 • problemy z teleportacją
 • losowe awarie i wylogowania

Możesz spróbować zredukować lag sieciowy eksperymentując z przepustowością. Za nisko, za wysoko - i pojawia się lag. Aby ustawić dobrą przepustowość przeczytaj ten dokument jeśli używasz Phoenixa lub ten dokument, jeśli Firestorma.

Oprócz wyżej wymienionych problemów związanych z siecią - niektóre programy mogą hamować lub zakłócać dobre połączenie. Niektóre oprogramowanie firewall i antywirusowe są znane z tego, że to robią. Możesz je tymczasowo wyłączyć i zobaczyć, czy sytuacja się poprawi.

Lag klienta

Wszystko co widzisz jest tworzone na bieżąco przez kartę graficzną. Gdy jest zbyt wiele danych do przetworzenia, gdy Twój komputer nie może nadążyć, występują opóźnienia po stronie klienta. Waga Rendrowania Awatara (dawniej znany jako ARC - Koszt Renderowania Awatara) to część opóźnienia po stronie klienta, jak sama nazwa mówi.

Objawy opóźnienia po stronie klienta obejmują urywany lub powolny ruch.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć lag klienta bez konieczności proszenia ludzi o przystosowanie się do Ciebie:

 • zmniejsz pole widzenia (naprawdę potrzebujesz tych 512m?);
 • włącz upraszczanie oddalonych awatarów w opcjach graficznych (sprawia to, że oddalone awatary są rysowane o wiele szybciej);
 • wyłącz shadery atmosfery (bardzo zmniejsza to ilość informacji, jakie komputer musi renderować - a niebo jest bardzo pod tym względem wymagające);
 • w razie potrzeby wstrzymaj wyświetlanie się innych awatarów: dla Phoenixa: Zaawansowane → Rendering → Typy → Postacie; dlaFirestorma: Zaawansowane → Typy renderowania → Awatary - lub ręcznie je zderenderuj.

Lag kliencki odnosi się tylko do Ciebie. Jest to bezpośredni rezultat jak potężny jest Twój komputer. To nie jest niczyja wina, jeśli Twój komputer nie może obsłużyć konkretnej sytuacji, a więc jeśli masz ustawienia proszące się o zlagowanie - dostosuj przeglądarkę jak opisano powyżej.

Należy również podkreślić, że lag po stronie klienta nie ma wpływu na takie rzeczy jak skrypty - w ogóle. Ma także zerowy wpływ na wydajność regionu.

Cząsteczki

Wbrew powszechnemu przekonaniu cząsteczki NIE lagują regionu/symulatora. Ich wpływ na serwery jest w zasadzie bliski zeru. Cząsteczki są prawie w całości tworzone po stronie klienta - są renderowane na Twoim komputerze, przez Twoją kartę graficzną i nie potrzebują żadnego skryptu, aby były tworzone. Potrzebują go tylko, aby zapoczątkować efekt, ale potem skrypt może zostać usunięty i efekt cząsteczek będzie się utrzymywać cały czas - dopóki inny skrypt wrzucony w primę nie każe im się zatrzymać lub gdy obiekt zostanie usunięty lub zabrany.

Jeśli cząsteczki Cię lagują złą drogą jest proszenie o ich wyłączenie. Zamiast tego wyłącz je samodzielnie, na swoim komputerze. W ten sposób inne osoby, które są mniej dotknięci lagiem mogą się nimi cieszyć.

Możesz wyłączyć cząsteczki na kilka sposobów:

 • Phoenix:
  • Widok → Ukryj cząsteczki
  • Zaawansowane → Rendering → Typy → Cząsteczki
  • Ustawienia → Grafika → Własne → Ilość cząsteczek - ustaw na 0
 • Firestorm:
  • Zaawansowane → Typy renderowania → Cząsteczki
  • Ustawienia → Grafika → Maks. ilość cząsteczek - ustaw na 0

Każda z powyższych spowoduje, że cząsteczki przestaną Cię “lagować”. Nie ma potrzeby prosić innych o zmniejszanie jakości świata z Twojego powody. Ponownie, cząsteczki NIE powodują laga serwerowego lub skryptowego. Nawet jeśli skrypty nie zostaną usunięte, to każdy z nich zużywa zaledwie 0.02ms czasu serwera.

Właściciele miejsc, którzy zakazują cząsteczek mogą chcieć dobrze, ale są niestety niedoinformowani. Jeszcze raz, cząsteczki nie lagują symulatora i mogą łatwo zostać usunięte po stronie klienta, jak podano powyżej. Ci właściciele biorą się za redukowanie laga od złej strony; cząsteczki go nie powodują, skrypty już tak - a nawet bardziej poruszające się awatary (patrz niżej). Nie możesz usunąć awatarów, ale możesz poprosić, aby zdjęli zasobożerne, mocno oskryptowane dodatki.

(Skoro przy tym jesteśmy - każda najmniejsza pomoc w redukowaniu lagu skryptowego jest przydatna, a więc jeśli masz jakiś efekt cząsteczkowy, jaki nie wymaga, aby skrypt był cały czas obecny - usuń go)

Lag serwera

Lag pochodzący od serwera może być spowodowany niezależnie przez kilka rzeczy. Są dwie główne, cała reszta ma drugorzędne znaczenie. Są to, w kolejności od najbardziej obciążającej symulator:

 • Fizyka. Ludzie, nawet Ci niemający na sobie kompletnie nic, z Wagą Renderowania Awatara równej 1, bez skryptów - będą lagować symulator. Musi on cały czas sprawdzać, gdzie każdy awatar jest, aby zapobiec przechodzeniu przez ściany, podłogi, inne awatary itd. Ruch awatara jest BARDZO ważny, jeśli mówi się o lagu odserwerowym. Siadanie na ziemi znacząco go redukuje, bo awatar staje się wtedy częścią primy, na której siada.
 • Skrypty. To akurat jest wiedza powszechnie wiadoma, w porównaniu do poprzedniego punktu. Jeśli wiesz, że idziesz właśnie na jakąś tłoczną imprezę - usuń oskryptowane dodatki, tak dużo jak to tylko możliwe. AO nie jest aż tak istotne, jak na przykład włosy, które mają w sobie skrypty pozwalające na zmianę ich rozmiaru (resizery). Zostaw AO w spokoju i zamiast tego upewnij się, że Twoje włosy, buty i inne części garderoby nie mają w sobie resizerów. Nie ma dobrego wytłumaczenia dlaczego ktokolwiek miałby na sobie nosić więcej niż 200 skryptów mając za awatara człowieka, nawet w stroju służącym do RP i HUD-ami do walki.

Wbrew powszechnemu przekonaniu primy nie lagują symulatora - a dokładniej, ich wpływ na opóźnienia jest malutki w porównaniu do dwóch rzeczy wymienionych powyżej. Oskryptowane primy mogą powodować opóźnienia; Nieoskryptowane nie - relatywnie mówiąc, oczywiście.

Tak więc, jeśli masz zamiar udać się na jakąś imprezę bądź spotkanie: przed wyjazdem sprawdź swoje dodatki (włosy, buty, itp.) w celu upewnienia się, że są one nieoskryptowane. Dla wydarzeń, które są już w toku jest wysoce zalecane, aby poprosić uczestników o to samo; źle działający symulator powoduje, że wszyscy na imprezie bawią się gorzej.

UWAGA: Jak powiedziano wcześniej lag powodowany przez fizykę (głównie ruch awatarów) jest największym źródłem laga. Jeśli fizyk laguje o wiele za wysoko ponad normę, to skrypty po prostu przestaną działać; Ruch awatarów jest uważany za bardziej istotny niż skrypty. Jeśli w jakimś wydarzeniu uczestniczy 40 ludzi, którzy się poruszają wokół, to region będzie lagować nawet jeśli nikt nie będzie miał skryptów.

UWAGA: Oddalanie się od oskryptowanej primy nie zrobi kompletnie nic, aby zredukować lag, jakiego doświadczasz. Skrypty są uruchamiane na serwerze regionu i przez to są “globalne” dla tego serwera. Nieważne gdzie jesteś w tym regionie, efekty skryptu ciągle działają - zabierają czas procesora i pamięć serwera - i będą odczuwalne w całym regionie.

Należy zauważyć, że powyższe jest uproszczeniem; Prawdziwa sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana, ale celem tej strony było krótkie, proste, ale wystarczająco prawidłowe przedstawienie pojęcia.


Więcej informacji na temat opóźnień:

 • lag_pl.txt
 • Last modified: 2012/10/29 06:43
 • by panterapolnocy